Anna Vasa.
Född omkring 1540.
|
f
Gustav Vasa.
Född 1496.
Död 1560.
|
ff
Erik Johansson Vasa till Rydboholm Folkunga.
Född 1470.
Död Stockholms blodbad 1520-11-08 i Stockholm.
|
fff
Johan Cristiernsson Vasa.
Född 1423.
Död 1477-04-06 i Östra Ryd (AB).
|
ffff
Cristiern Nilsson Vasa.
Född 1370.
Död Viborgsslott 1442-04-29 i Finland/.
|
fffm
Margareta Eriksdotter Krummedike.
Död 1451-06-09 i Stockholm.
|
ffm
Birgitta Gustavsdotter Sture Folkunga.
Född 1430.
Död 1472 i Östra Ryd (AB).
|
ffmf
Gustav Anundsson Sture Folkunga.
Född 1410 i Toresund (D).
Död 1444 i Östra Ryd (AB).
|
ffmm
Birgitta Stensdotter Bielke.
Född 1410 i Vendel (C).
Död 1461 i Östra Ryd (AB).
|
fm
Cecilia Månssdotter af Eka.
Född.
Död 1523 i Danmark/.
|
fmf
Måns Karlsson af Eka.
Född 1415.
Död 1455.
|
fmff
Karl Magnusson af Eka.
Född 1365.
Död 1415.
|
fmfm
Birgitta Arentsdotter Pinnow.
Född 1394 i Skederid (AB).
Död 1489 i Skederid (AB).
|
fmm
Sigrid Eskilsdotter Banér.
Född 1454 i Irsta (U).
Död 1527 i Trosa.
|
fmmf
Eskil Isaksson Banér.
Död 1481 i Sankt Olof (AB).
|
fmmm
Cecilia Haraldsdotter Gren.
Född i Sankt Olof (AB).
Död 1465 i Sankt Olof (AB).
|
m
Margareta Eriksdotter Leijonhufvud.
Född 1516.
Död 1551.
|
mf
Erik Abrahamsson Leijonhufvud.
Född 1472 i Ytterselö (D).
Död Stockholms blodbad 1520-11-08 i Stockholm.
|
mff
Abraham Kristiernsson.
Född 1442 i Ytterselö (D).
Död 1499 i Ytterselö (D).
|
|
|
mfm
Birgitta Magnusdotter Natt och Dag.
Född 1450 i Stora Mellösa (T).
Död 1511 i Stora Mellösa (T).
|
mfmf
Magnus Natt och Dag.
Född 1427 i Stora Mellösa (T).
Död 1477 i Stora Mellösa (T).
|
mfmm
Märta Klausdotter Plata.
Född omkring 1430.
|
mm
Ebba Eriksdotter Vasa.
Död 1549 i Vreta Kloster (E).
|
mmf
Erik Karlsson Vasa.
Död 1491.
|
mmff
Karl Vasa.
Död 1440 i Estland/.
|
mmfm
Ebba Eriksdotter Krummedige.
Död 1465 i Hov (E).
|
mmm
Anna Karlsdotter af Vinstorp.
Född 1461 i Tryserum (E).
Död 1552 i Dalum (P).
|
mmmf
Karl Bengtsson Halv Lilja af Vinstorp.
Född 1395 i Böne (P).
|
mmmm
Katarina Lagesdotter Stjärna.
Född omkring 1430.
|