Ansedel Katarina Margareta Bonde

-1705

Död 1705 i Åsbo (E).
Katarina Margareta Bonde.

Död 1705 i Åsbo (E).

f Gustav Bonde.
Född 1620 i Rinkaby (T).
Död 1668 i Spånga (AB).


ff Karl Bonde.

Död 1652 i Lillkyrka-Ödeby (T).


fff Filip Jönsson Bonde.
Född 1552.
Död 1588 i Fägre (R).
Marskalk.


ffff Jöns Bonde.
Född 1517 i Strå (E).
Död 1566 i Rackeby (R).


fffm Märta Axelsdotter Posse.
Född 1531 i Tun (R).



ffm Karin Ulfsdotter Snakenborg Bååt.
Född omkring 1560.



ffmf Ulf Henriksson Snakenborg Bååt.
Född 1500 i Ringarum (E).
Död 1583 i Ringarum (E).


ffmm Agneta Knutsdotter Lillie.
Född omkring 1528 i Ökna (F).



fm Beata Oxenstierna af Eka och Lindö.

Död 1621 i Rinkaby (T).


fmf Gabriel Oxenstierna af Eka och Lindö.
Född 1510 i Ängsö (U).
Död 1585 i Steninge (N).


fmff Kristiern Oxenstierna af Mörby och Steninge.
Född 1478 i Estuna (AB).
Död 1520 i Stockholm.


fmfm Anna Sested.
Född 1470 i Estuna (AB).



fmm Beata Trolle.
Född 1516 i Löt (C).
Död 1591 i Steninge (N).


fmmf Erik Trolle.
Född 1460 i Bergunda (G).



fmmm Karin Eriksdotter Gyllenstierna af Lundholm.
Född 1485.



m Anna Kristina Natt och Dag.
Född omkring 1625.



mf Per Natt och Dag.
Född omkring 1595.



mff Nils Natt och Dag.
Född 1554 i Vist (E).
Död 1613 i Finland/.


mfff Nils Natt och Dag.
Född 1529 i Länghem (P).
Död 1554 i Vist (E).


mffm Karin Gyllenstierna.
Född omkring 1530.



mfm Anna Bengtsdotter Gylta.
Född 1550 i Fristad (P).
Död 1603 i Vist (E).


mfmf Bengt Bengtsson Gylta.

Död 1574 i Näshulta (D).

 

mm Kristina Sofia Stenbock.

Död 1661 i Vist (E).


mmf Karl Gustavsson Stenbock.
Född 1556 i Torpa (P).



mmff Gustav Olofsson Stenbock Vase.
Född 1506 i Östra Ryd (AB).
Död 1571 i Kolbäck (U).


mmfm Brita Eriksdotter Leijonhufvud.
Född 1514 i Lillkyrka-Ödeby (T).
Död 1572 i Kristdala (H).


mmm Brita Vestgöte.

Död 1620 i Kolbäck (U).

 
 
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

http://www.family.olofpark.com Framställd 2021-01-15 med hjälp av Disgen version 8.2c.