Ansedel Ingel Bonde

-1604

Död 1604 i Otterstad (R).
Ingel Bonde.

Död 1604 i Otterstad (R).

f Jöns Bonde.
Född 1517 i Strå (E).
Död 1566 i Rackeby (R).


ff Tord Magnusson Bonde.
Född 1475 i Rackeby (R).



fff Magnus Filipsson Bonde.
Född 1425 i Jönköpings Kristina (F).



ffff Filip Petersson Bonde.
Född 1365 i Askeryd (F).



fffm Elin Stensdotter.
Född 1380 i Askeryd (F).
Död 1445 i Vadstena (E).


ffm Katarina Ivarsdotter Bååt.
Född 1435 i Jönköpings Kristina (F).


 
 

fm Ingrid Anundsdotter.
Född omkring 1480.


   
 
   
 

m Klara Birgersdotter Grip.
Född 1536 i Otterstad (R).



mf Birger Nilsson Grip.

Död 1565 i Husby-Oppunda (D).


mff Nils Bosson Grip.
Född 1460 i Sorunda (AB).
Död 1522 i Västra Vingåker (D).


mfff Bo NIlsson Grip.

Död 1465 i Söderköping.


mffm Beata Karlsdotter Vasa.

Död 1462 i Västra Ed (H).


mfm Anna Trolle.
Född 1476 i Våxtorp (N).
Död 1532 i Sorunda (AB).


mfmf Arvid Birgersson Trolle.
Född 1430 i Bergunda (G).
Död 1505 i Norra Åsum (L).


mfmm Beata Ivarsdotter Tott.
Född 1439 i Visby (I).
Död 1487 i Norra Åsum (L).


mm Brita Brahe.

Död 1554 i Söderköping.


mmf Joakim Brahe.

Död 1520 i Stockholm.


mmff Peder Magnusson Brahe.
Född 1442 i Husby-Oppunda (D).



mmfm Ullegard Turesdotter.
Född 1449 i Skederid (AB).



mmm Margareta Vasa.
Född 1497 i Orkesta (AB).
Död 1536 i Estland/.


mmmf Erik Johansson Vasa till Rydboholm Folkunga.
Född 1470.
Död Stockholms blodbad 1520-11-08 i Stockholm.


mmmm Cecilia Månssdotter af Eka.
Född.
Död 1523 i Danmark/.



Gifte och barn


Gift Axel Johansson Natt och Dag. Född 1560.

Åke Natt och Dag. Född 1594 i Stora Mellösa (T).
Död 1655 i Ärla (D).

Margareta Axelsdotter. Född 1597 i Stora Mellösa (T).
Död 1623 i Öja (D).

Maria Axelsdotter. Född 1604 i Stora Mellösa (T).
Död 1650 i Nikolai kbfd (D).

Ture Natt och Dag. Död 1626 i Otterstad (R).


Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

http://www.family.olofpark.com Framställd 2021-01-15 med hjälp av Disgen version 8.2c.