Ansedel Maria Wilhelmina Arvidsson

1869-1935

Född 1869 i Skara.
Död 1935 i Alingsås (P).
Maria Wilhelmina Arvidsson.
Född 1869 i Skara.
Död 1935 i Alingsås (P).

f Anders Arvidsson.
Född 1834 i Götlunda (R).
Död 1913 i Levene (R).


ff Arvid Jonsson.
Född omkring 1795.
Död Skattegården i Götlunda (R).
Bondefolk i Skattegården Götlunda (R).

   
 
   
 

fm Maria Andersdotter.
Född Odenslunda 1799 i Flistad (R).



fmf Anders Larsson.
Född i Gunnhaga 1770-07-07 i Götlunda (R).
Död Västergården Öja 1818-02-03 i Flistad (R).
Hemmansägare 1/4 mtl Gunhaga och 1/4 mtl Sörgården Odenslunda.


fmff Lars Bengtsson.
Född 1736-12-15 i Götlunda (R).
Död 1804-12-18 i Götlunda (R).
Ägare och brukare av gård i Gunhaga , Götlunda.


fmfm Maria Andersdotter.
Född 1740 i Flistad (R).
Död Gunnhaga 1789-05-01 i Götlunda (R).
Piga från Åsen.


fmm Bolla Andersdotter.
Född Sörgården, Snarfvad 1765-04-15 i Flistad (R).
Död Odenslunda 1830-09-02 i Flistad (R).


fmmf Anders Ingemarsson.
Född 1711-03-07 i Hjälstad (R).
Död Sörgården, Snarfvad 1795-02-03 i Flistad (R).
Rusthållare på Sörgården i Snarvad, Flistad(R).


fmmm Maria Isacsdotter.
Född 1737-05-15 i Flistad (R).
Död 1814-02-12 i Flistad (R).


m Wilhelmina Fischer.
Född 1838 i Mariestad.
Död 1888 i Levene (R).


mf Per Adolf Fischer.
Född 1801 i Ullervad (R).
Död 1870 i Bällefors (R).

   
 
   
 

mm Christina Sofia Linderholm.
Född 1811 i Mariestad.
Död 1894 i Berg (R).


mmf Olof Linderholm.
Född 1762 i Fryksände (S).
Död 1834 i Mariestad.

 
 

mmm Elisabeth Wilhelmina Bratt.
Född 1792 i Gunnarskog (S).
Död 1868 i Mariestad.


mmmf Göran Gustaf Bratt.

Död 1817 i Långserud (S).


mmmm Christina Mullberg.
Född 1761 i Gunnarskog (S).




Gifte och barn


Gift Svante Ahle'n. Född 1860 i Norra Härene (R).
Död 1935 i Alingsås (P).

Ingrid Ahle'n. Född 1901 i Bäreberg (R).
Död 1961 i Hudene (P).

Gunnar Ahle'n. Född 1909 i Bäreberg (R).


Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

http://www.family.olofpark.com Framställd 2021-01-15 med hjälp av Disgen version 8.2c.